WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W PASYMIU

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W PASYMIU

O skórze i kościach

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Dermatolodzy i reumatolodzy znów spotkali się w Olsztynie. Za nami druga edycja konferencji interdyscyplinarnej „Skóra i kości”.

W dobie szybkiego rozwoju medycyny interdyscyplinarna współpraca lekarzy jest nieodzowna. Lekarz chcąc być „na bieżąco” musi pozyskiwać wiedzę nie tylko z zakresu swojej specjalizacji. Zadanie to ułatwiają liczne konferencje współorganizowane i objęte patronatem przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską. „Olsztyn myślę, że jest takim ośrodkiem, Warmia, Mazury i Olsztyn, gdzie pomysłów, inicjatyw, kreatywności nikomu nie brakuje. Mamy osoby, które wpadają na wspaniały pomysł, a potem jeszcze go realizują i cieszymy się, że to są nasi członkowie i że możemy te konferencje w różnych formach, w zależności od potrzeb wspierać” – mówi lek. dent. Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

Od dwóch lat niesłabnącą popularnością cieszy się konferencja interdyscyplinarna „Skóra i kości”. Pomysł jej organizacji powstał dzięki ścisłej współpracy profesor Agnieszki Owczarczyk-Saczonek, zajmującej się dermatologią, oraz profesor Magdaleny Krajewskiej-Włodarczyk, specjalizującej się w reumatologii. „Razem pracujemy na co dzień, nasi pacjenci są wspólni często, bo pierwsze zmiany chorobowe zwykle dotyczą skóry. Choroba w miarę upływu może zajmować również narządy wewnętrzne. Wtedy prosimy o konsultację naszych zaprzyjaźnionych reumatologów” – mówi prof. UWM dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek.

Druga odsłona konferencji trwała trzy dni. „Trzy dni – wydawałoby się, że jest to długi okres, a wcale nie. Jak układałyśmy program, który jest bardzo skrupulatnie przez nas dobierany, okazuje się, że tego czasu jest dużo, dużo za mało, stąd na pewno będzie potrzeba organizowania kolejnych takich spotkań, naprawdę mamy o czym rozmawiać” – podkreśla prof. UWM dr n. med. Magdalena Krajewska-Włodarczyk.

Zaproszenie przyjęli lekarze i wykładowcy z całej Polski. Wśród wspominanych dyscyplin medycznych pojawiła się nie tylko dermatologia i reumatologia, ale również m.in. onkologia. „Ten mój wykład, nawiązując do leczenia pacjentów onkologicznych, pokazuje działania uboczne, głównie dermatologiczne, ale też reumatologiczne nowych, bardzo ciekawych, tzw. celowanych terapii w onkologii, które są przełomem powodującym, że my przestaliśmy w wielu przypadkach leczyć chemioterapią” – mówi prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki, onkolog i specjalista radioterapii onkologicznej.

Po zakończeniu wykładów lekarze mogli zrelaksować się przy muzyce zespołu Czerwony Tulipan.