WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W PASYMIU

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W PASYMIU

Korzyści z zajęć teatralnych

WYJĄTKOWE SERCE
Zajęcia teatralne mają bardzo pozytywny wpływ na dzieci – świetnie widać to na przykładzie Integracyjnego Teatru Tańca „AUTentYcZni My” działającego w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

Ruch, taniec, improwizacja – a przede wszystkim budowa magicznego świata relacji z wyjątkowymi ludźmi, tworzącymi Integracyjny Teatr Tańca „AUTentYcZni My”, prowadzony przez Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce w Olsztynie. „11 lat temu powstała taka impreza w Wyjątkowym Sercu – „Taniec z gwiazdami”, gdzie uczniowie wcielali się w rolę gwiazd, a terapeuci w rolę instruktorów tańca. Była to nowa sytuacja zarówno dla nas, jako terapeutów, bo nie byliśmy w ogóle związani w żaden sposób z tańcem, a naszym zadaniem było nauczyć i przygotować naszą gwiazdę do występu. Ta impreza trwała przez cały rok. Zaprosiliśmy do współpracy m.in. panią Iwonę Pavlović, aby takim fachowym okiem, profesjonalnym, spojrzała na nasz ruch i taniec. Kiedy zakończyliśmy tę przygodę, stwierdziłyśmy, że tkwi potencjał bardzo duży, bardzo duże umiejętności przez ten rok, takie ruchowe, taneczne udało się rozwinąć w naszych uczestnikach i wtedy postanowiliśmy, że założymy teatr. Nie wiedzieliśmy, że on będzie istniał tak długo i że powstanie tyle pięknych spektakli. Pierwszy spektakl, to spektakl „Autentyczni My”. Drugi – „Historia w tańcu”, gdzie pokazaliśmy historię Polski poprzez taniec. Trzeci spektakl – „Dorosłość”. „Happy End” kolejny. Kolejny spektakl, to spektakl „Marzenie Mam”, gdzie do współpracy przy tym spektaklu zaprosiliśmy mamy naszych uczestników. To był ich debiut. W ostatecznej, finałowej scenie mamy wyszły w teatrze z widowni na scenę i zaskoczyły tym całą publiczność. Staramy się, aby każdy spektakl miał coś nowego, wnosił coś nowego. Współpracujemy z różnymi osobami. M.in. współpracowaliśmy przy poprzednich spektaklach z Zespołem Pieśni i Tańca Kortowo. W tym spektaklu „5 tysięcy róż” również nawiązaliśmy współpracę z aktorem, panem Pawłem Bliski. Jesteśmy bardzo  wdzięczni, że przyjął nasze zaproszenie do naszego teatru i po raz pierwszy, właśnie w tej sztuce „5 tysięcy róż”, nasz spektakl zostanie wzbogacony słowem” - opowiada Anna Wangin-Dmyterko, koordynatorka Integracyjnego Teatru Tańca „AUTentYcZni My”. „Czymś niesamowitym jest właśnie połączenie tej rzeczywistości teatru z ruchem, dlatego że nasi podopieczni mają okazję podczas tych zajęć, tych spotkań budować takie poczucie wspólnoty i też to widać, jak na nich pozytywnie wpływa, daje im możliwość odreagowania pewnych trudnych sytuacji, odprężenia i też komunikacji, która czasem sprawia im problem” - dodaje Piotr Wirchanowicz, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

Pozytywne efekty widzą również rodzice młodych aktorów. „Tutaj uczą takiego współdziałania z innymi osobami i udział w tym spektaklu powoduje, że mój syn jest elementem całego przedsięwzięcia i czuje się ważny i doceniony, dla tego taka wielka radość z tych występów” - podkreśla Elżbieta Małkowska, mama Adana, aktora Integracyjnego Teatru Tańca „AUTentYcZni My”.

Dzięki systematycznie prowadzonym zajęciom, udaje się tworzyć przedstawienia teatralne, które równie bardzo cieszą widzów i aktorów. Głęboki dialog z publicznością wspomaga kulturową emancypację osób z niepełnosprawnościami.