WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W PASYMIU

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W PASYMIU

Natura pobudza do działania

BANK ŻYWNOŚCI
Tydzień w lesie sposobem na odnalezienie motywacji i swojej zawodowej ścieżki? Projekt FOLM, który cieszy się powodzeniem w Irlandii i Hiszpanii udowadnia, że jest to możliwe. Od dwóch lat partnerem międzynarodowego projektu aktywizacyjnego dla młodych ludzi jest Bank Żywności w Olsztynie.

Projekt FOLM, czyli „Z natury do rynku pracy”, to innowacyjna propozycja dla młodych osób, które szukają pomysłu na siebie i swoją przyszłość zawodową. W grupie, która zdecydowała się na tydzień w Lasach Łańskich, znalazło się dwanaście osób gotowych rozwinąć skrzydła, lepiej poznać swoje predyspozycje i talenty. „Dowiedziałam się, ponieważ pani Ewelina przyjechała do nas do szkoły i zapromowała ten projekt. Boję się, ale to może być ciekawa przygoda” - mówi Aneta. „Ze względu na znajomych, bo mnie zachęcili, a w trójkę można miło spędzić czas chyba, tak mi się wydaje. I spoko przygoda” - dodaje Arek.

Uczestnicy wyjeżdżają na tydzień do Szkółki Leśnej w okolicach miejscowości Pluski. Tam uczą się zespołowego działania, począwszy od rozbijania obozowiska, przygotowania kuchni i toalety, po zadania przygotowywane przez doświadczonych trenerów. Dzięki temu mogą zintegrować się, lepiej poznać swoje mocne i słabe strony, przemyśleć i wypracować życiowe cele. „Dzielimy się swoją wiedzą, jako trenerzy mamy swoje doświadczenia. Chcemy pokazać, że też jesteśmy normalnymi ludźmi, zajmujemy się różnymi rzeczami. Ja jestem rolnikiem, ktoś tam prowadzi szkutnię, ktoś jest ratownikiem medycznym. I to chcemy przekazać, że każdy z nas jest człowiekiem, ma swoje zajęcia i we wszystkim można znaleźć jakąś pasję i motywację do tego, żeby działać” - mówi Paweł Gurdak, jeden z trenerów.

Projekt FOLM powstał w Szkocji. Na warmińsko-mazurski grunt postanowił przenieść go olsztyński Bank Żywności. „Jak do tej pory same fajne efekty, same sukcesy i z tego co wiem, to wszystkie osoby, które do tej pory były w lesie, znalazły tę motywację do działania, znalazły swoją drogę” - zachęca Paweł Gurdak. „Spisujemy wcześniej kontrakt, ustalamy reguły gry, ustalamy, że będziemy dla siebie mili, że będziemy się wspierać, że będziemy autentyczni i widać później, że te osoby, które zgłaszały w kontrakcie, jakie punkty chciałyby zawrzeć, potem bardzo chętnie do tego się odnoszą. Nie mamy łatek, nie mamy swoich historii tutaj, przychodzimy z czystą kartką i okazuje się, że tę kartkę można pięknie zapisać” - dodaje Joanna Zawistowska, również trenerka FOLM.

Więcej informacji o projekcie znajdziemy na jego stronie internetowej: www.folmweb.com/pl.