Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W PASYMIU

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W PASYMIU

Wielki finał Varmia Musica

LIDZBARK WARMIŃSKI
Festiwal Varmia Musica już od 16 lat odbywa się w Lidzbarku Warmińskim. Jego podsumowaniem jest finałowy koncert – prawdziwa gratka dla melomanów.

Varmia Musica to prawdziwa uczta dla uszu. Artyści z różnych zakątków Polski i świata już od 16 lat spotykają się w Lidzbarku Warmińskim podczas warsztatów, na których poszerzają swoją wiedzę i umiejętności, a do tego występują z niezapomnianymi koncertami. „W 2005 rozpoczęliśmy Międzynarodową Letnią Szkołę Muzyki Dawnej, czyli warsztaty muzyczne w połączeniu z codziennymi koncertami – pięć, sześć dni. Zostaliśmy niezwykle ciepło przyjęci w stolicy Warmii i oczywiście postanowiliśmy kontynuować. Od pewnego czasu postanowiliśmy przetransformować to w pełnoprawny festiwal i warsztaty pod nazwą Varmia Musica i warsztaty Varmia Musica Akademia” - mówi Marek Niewiedział, dyrektor artystyczny festiwalu.

Podczas warsztatów młodzi muzycy – na co dzień studenci i uczniowie różnych szkół w całej Polsce – doskonalą swój talent pod okiem uznanych artystów. Warsztaty podsumowuje koncert finałowy, który odbył się i w tym roku. „To jest wielkie szczęście i na pewno ogromna pomoc wielu osób i instytucji, które te osoby reprezentują, jak również determinacji zarówno muzyków, organizatorów oczywiście, młodych muzyków, którzy pozbawieni normalnych zajęć przez wiele miesięcy przyjechali tutaj, aby móc odrobić pewne nawet straty” - podkreśla Marek Niewiedział.

Motyw przewodni koncertu to „Tafelmusik”, czyli – muzyka stołowa. „Były to utwory pisane dla najmożniejszych ludzi tego świata, najbogatszych, którzy mogli sobie pozwolić, żeby zjadać w towarzystwie znajomych, rodziny i innych wysoko urodzonych ludzi obiady, uroczyste wieczorne posiedzenia, które były okraszane właśnie muzyką” - wyjaśnia Zbigniew Pilch, prowadzący klasę skrzypiec i altówki podczas festiwalu Varmia Musica. Wykonano utwory Georga Philipa Telemanna, Johanna Davida Heinichena i Claudio Monteverdiego. Koncert odbył się na dziedzińcu Hotelu Krasicki. Od wielu lat festiwal jest bowiem atrakcją nie tylko dla melomanów, ale też dla gości i turystów.