Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W PASYMIU

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W PASYMIU

Nowe plany dla szkoły w Smolajnach

POWIAT OLSZTYŃSKI
Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach to miejsce z bogatą historią. Już niebawem uczniowie będą mogli korzystać z nowej bursy.

Działa nieprzerwanie od 62 lat. Przez ten czas ukończyło ją ponad 3200 absolwentów. Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach to placówka, która może poszczycić się wieloma osiągnięciami. „To jest szkoła z olbrzymia historią, to jest szkoła, która kształci młodzież na potrzeby rolnictwa, weterynarii, wszystkich dziedzin, które są związane z rolnictwem, ale przede wszystkim to też jest jedyna szkoła samorządowa tego typu, rolniczego w województwie warmińsko-mazurskim” – podkreśla starosta olsztyński Andrzej Abako. „To jest wisienka na torcie naszej wspólnoty, to jest wisienka na torcie, który ładnie, mozolnie budujemy w ostatnim, powiedzmy, że dziesięcioleciu” – dodaje Jarosław Kowalski, burmistrz Dobrego Miasta.

Uczniowie szkoły w Smolajnach już niebawem będą mogli cieszyć się nowym budynkiem bursy. Zostanie ona przeniesiona z zabytkowego Pałacyku Myśliwskiego mieszczącego się na terenie letniego Pałacu Biskupów Warmińskich. „Musimy pamiętać, że bursa jest dla nas najważniejsza na tę chwilę po prostu, bo zaraz kończy nam się ten moment użyczenia budynku pałacu w Smolajnach, co powoduje, że nasi uczniowie nie będą się mieli gdzie podziać” – wyjaśnia Agnieszka Gołębiowska-Węckiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach.

Dotychczas w bursie mieszkało 40 uczniów. Nowy budynek pomieści ponad dwa razy więcej osób. To jednak dopiero początek planów dotyczących budowy nowego kompleksu Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach. „Najważniejszym jest to, żebyśmy przygotowali już fundament pod to, żeby zdobywać następne środki do realizacji zadania, czyli do budowy całego kompleksu Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach” – zapowiada starosta Andrzej Abako.

W planie nowego kompleksu szkolnego w Smolajnach znajduje się m.in. hala sportowa, budynek do zajęć dydaktycznych, stajnia z ujeżdżalnią i hala rolnicza. Nie zabraknie innowacyjnych rozwiązań. „Chcemy wykorzystać tutaj ekologię, tak jak właśnie biogazownię, czy drenażowe oczyszczalnie ścieków, a także zaprojektować chociażby budynek szkoły przestrzenny z szerokimi korytarzami, miejscem integracji” – mówi Monika Jasiński, architekt z biura projektowego Archenika w Poznaniu.

Dofinansowanie na budowę nowej bursy to 10,2 mln złotych. Środki pochodzą z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.